NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс
5695
Тонът на времето

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП.  Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс". Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс". "Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер"

| 24 Октомври 2024, 12:07 ч.
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс
Снимка © АP / Richard Shotwell / Invision

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП. 

Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс. 

Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.

През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот. 

<

Микрофестивалът „Инфундибулум“ започва на 12 октомври в подлеза на автогарата в Габрово, съобщават организаторите. 

Това е вторият микрофест на платформата Capturing Creativity на габровката Росина Пенчева. Тази година микрофестивалът носи името "Инфундибулум" и преобразява нетипичното за събития градско пространство с триизмерна артинсталация, читалня за фантастика, концерти и диджей сет.

Цялата програма е с вход свободен, посочват организаторите. 

„В основата на настоящото издание на микрофестивала е идеята на габровската художничка Невена Екимова да сътвори за подлеза инсталация от метал, вдъхновена от теориите за гънките във време-пространството. Невена е създателка и на Огледалната и Детската зала в Музея на хумора и сатирата, а зад гърба си вече има редица международни изложби. Тя е и кръстница на тазгодишното събитие – и

Двадесет и две нови платна на Анета Яламова ще бъдат представени в галерия „Париж“. Експозицията „Спомени и мечти“ ще остане там от 3 до 19 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Заглавието „Спомени и мечти“ показва много точно в какво време и пространство се движи авторката – в спомените от нейното минало за Велико Търново, когато градът е една детска идилична представа и в мечтите – какъв би й се искал той да бъде. Красотата на градския пейзаж отново е избухнала в топли есенни червени и жълти тонове, в нощни сини цветове или в нежна зелена тоналност“, казва Надя Павлова от галерията.

Анета Яламова е възпитаник на Великотърновския университет, завършва живопис в класа на Янаки Манасиев и е с множество самостоятелни изложби в България и чужбина. Нейни картини са притежание на колекции от целия свят. Сти

Мадона ще отпразнува 66-ия си рожден ден с частна вечерна обиколка на прочутия италиански археологически обект Помпей, предаде Асошиейтед прес, като цитира официални лица.

Префектът на Неапол Микеле ди Бари отрече предположенията на италианските медии, че певицата планира голям рожден ден в древния град, разрушен през 79 г. при изригването на вулкана Везувий. Той обаче потвърди, че Мадона планира частна вечерна обиколка в петък, която ще има чисто културен характер. Певицата е родена на 16 август.

"Тя обича Помпей, обича археологическия парк и няма търпение да дойде", каза той пред репортери във вторник.

В продължение на десетилетия археолози изучават руините на Помпей, като редовно откриват красиво запазени фрески, керамични съдове, а тази седмица и нови човешки останки.

Мадона, чието семейство произхожда от италианския регион Абруцо, е в Ита

Данийл Хармс е успявал да гледа на ужасното през чувството за хумор. Дори на собствения си провал е гледал отгоре, отчуждено, през хумора. Това казва режисьорът Ростислав Георгиев по повод премиерата на „За явленията и съществуванията“ в „Сфумато“.

В представлението по текстове на големия руски писател–абсурдист (1905-1942) участват наскоро завършилите млади актьори Александър Танев, Добромир Цветков, Лора Тенчева, Ростислав Шипочки и София Джустрова. 

„Струва ми се, че диктаторите нямат чувство за хумор и самоирония. В едни такива напрегнати времена, чувството за хумор е нещо, което може да съхрани човечността у човека“, казва още Георгиев. По думите му спектакълът е създаден на колажен принцип, от най-различни текстове,

Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".

Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".

"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".

"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.

"Той винаги ми казваше "не", допълва документалистът, описвайки Уилямс като "един много скромен човек", който "внушава праволинейност", "не обича много да го хвалят", нито пък "гледа зад гърба си". 

Русенската опера ще представи оперния спектакъл "Турнадот" - от Джакомо Пучини, на 15-и септември (неделя).

Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова. 

Постановката е на Нина Найденова, а диригент ще бъде Вилиана Вълчева. Сценографията е на Борис Стойнов, костюмите са на Цветанка Петкова - Стойнова, а хореографията е на Боряна Сечанова.

Оперната прима Цветелина Василева ще се превъплъти в образа на китайската принцеса Турандот, принц Калаф ще бъде представен от Борис Луков, Теодора Чукурска ще бъде принцеса Лиу, а Момчил Миланов - сваленият от престола татарски цар Тимур.

"Това е изключително важен дебют за мен. Преди всичко много отговорен, защото спектакълът е една от най-силните постановки на нашия театър", казва маестра Вилиана Вълчева. 

За единадесета година Самоков ще бъде домакин на национален фестивал на любителските театри „Театър без граници“. Той ще продължи една седмица.

Фестивалът ще бъде открит на 21 октомври, съобщи Ралица Стоянова от читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“, което е и организатор. 

Тази година актьорските си умения ще покажат около 20 състава от цялата страна. Всеки ден до 26 октомври ще има постановки на любителски състави. 

Стоянова каза, че целта на фестивала е да привлича граждани на Самоков и гости, които да се насладят на театралните постановки и запознаят с богатството на театралното изкуство. Ще има различни жанрове – комедия, драма, трагедия. 

Входът за всички постановки е свободен.

Преди официалното откриване ще има две участие на две трупи, които също са част от  конкурсната програма.

Четиринадесет документални истории са събрани в пиесата „Малки красиви неща“, която се играе за първи път у нас и е по едноименния роман на Черил Стрейд.

Премиерата е на 10 ноември в „Театро отсам канала“, съобщават продуцентите от „Квазар студио“. 

По думите им това е едно от най-поставяните заглавия на американска сцена в последните години,  адаптирано за сцена от Ния Вардалос („Моята голяма гръцка сватба“)..

Участват актьорите Владимир Михайлов, Бойко Кръстанов, Маргита Гошева и Каталин Старейшинска, под режисурата на Кристина Беломорска.

Вдъхновена от превърналата се във феномен анонимна онлайн рубрика за съвети Dear Sugar, пиесата разказва реалните истории н

Портрети на известни личности – актьори, музиканти, модели, са представени във фотографска изложба под наслов The Iconografer в Плевен. Автор е популярният британски фотограф Анди Готс. Организатор на експозицията е фондация MadePro с подкрепата на Община Плевен.

Изложбата бе открита лично от Анди Готс в София през месец април, каза Ивелин Илиев, един от учредителите на фондация MadePro. "Поканихме го на наша фотографска конференция, която организираме вече няколко години, и нямаше как да дойде такава знаменитост и да не организираме негова изложба. Костваше ни страшно много усилия, но си заслужава", допълни той.

В експозицията са включени общо 45 портрета. "Много труден беше изборът кои портрети да бъдат показани, защото Анди Готс е снимал над 7000 знаменитости и трябваше да курираме тези, които биха се харесали на българската публика", каза още Илиев. Сред избр

Премиера на спектакъла "Добрият човек от Шумен" ще има на 16 октомври в Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев" в Шумен.

Режисьор на театралната продукция е Ованес Торосян, а сценограф - Анастасия Тарханова. Участват актьорите Милко Йовчев и Боряна Йовчева. Проектът е реализиран в партньорство с Международен театрален фестивал „Добре дошъл Anderswo VI“, театър "Реплика" и ДКТ "Васил Друмев".

В камерната зала на Драматично-куклен театър (ДКТ) "Васил Друмев" на пресконференция Ованес Торосян каза, че спектакълът представя интересна тема и разказва истории, засягащи град Шумен.

"Работейки дълго време в жанра документален театър, се опитахме максимално да се доближим до хората, до взаимоотношенията между тях. Опитахме се да хвърлим един страничен поглед, да сме максимално обективни към цялата картина. Това е една история за малкия човек. Опитахм

Само един бърз поглед в огледалото за обратно виждане е достатъчен: 54 номинации за "Оскар", надминати само от "Уолт Дисни", музика за над сто игрални филма - почти всички на Стивън Спилбърг, почти 20 класически концерта, творби, изпълнявани от оркестри по целия свят и разпознаваеми още от първите ноти, припомня АФП.

Роденият в Ню Йорк Джон Уилямс разказва и за детството си, белязано от музиката с баща перкусионист, за началото на кариерата си като джаз пианист и телевизионен аранжор, за смъртта на първата си съпруга - актрисата Барбара Руик, за работата си начело на оркестъра "Бостън попс" през 80-те години на миналия век... и, разбира се, за решаващата си среща със Стивън Спилбърг, който му поверява първия си филм на голям екран - "Шугърленд Екпрес", преди 50 години. Той го запознава и с Джордж Лукас, създателят на "Междузвездни войни".

Тези двама режисьори са сред многото участници в документалния филм, които разказват за работата си с Джон Уилямс. Фронтменът на групата "Колдплей" Крис Мартин и цигуларят Ицхак Пърлман говорят за въздействието на неговата "вечна" музика, както казва Лоран Бузеро.

За Уилямс повратната точка е през 1977 г., когато Лосанджелиската филхармония изпълнява за първи път публично "Междузвездни войни".

Парадоксално е, но Джон Уилямс "не е киноман", казва Лоран Бузеро, цитиран от АФП. "Той не е човек, който ходи на кино". Но пък харесва процеса на създаване на филми. "И особено ... на режисьори като Стивън или Джордж Лукас, с които изведнъж се получава нещо като алхимия", отбелязва Бузеро.

Връзката на композитора със Стивън Спилбърг е "уникална", отбелязва режисьорът. "Те се наричат братя. (...) Не са много хората, които са имали такива отношения", допълва Бузеро, цитиран от АФП..

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Нико ...
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Тонът на времето
5695
Тонът на времето

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс

Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс"."Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".

| 24 Октомври 2024, 12:07 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс
Снимка © АP / Richard Shotwell / Invision

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП. 

Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".

Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс. 

Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.

През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот. 

<

Микрофестивалът „Инфундибулум“ започва на 12 октомври в подлеза на автогарата в Габрово, съобщават организаторите. 

Това е вторият микрофест на платформата Capturing Creativity на габровката Росина Пенчева. Тази година микрофестивалът носи името "Инфундибулум" и преобразява нетипичното за събития градско пространство с триизмерна артинсталация, читалня за фантастика, концерти и диджей сет.

Цялата програма е с вход свободен, посочват организаторите. 

„В основата на настоящото издание на микрофестивала е идеята на габровската художничка Невена Екимова да сътвори за подлеза инсталация от метал, вдъхновена от теориите за гънките във време-пространството. Невена е създателка и на Огледалната и Детската зала в Музея на хумора и сатирата, а зад гърба си вече има редица международни изложби. Тя е и кръстница на тазгодишното събитие – и

Двадесет и две нови платна на Анета Яламова ще бъдат представени в галерия „Париж“. Експозицията „Спомени и мечти“ ще остане там от 3 до 19 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Заглавието „Спомени и мечти“ показва много точно в какво време и пространство се движи авторката – в спомените от нейното минало за Велико Търново, когато градът е една детска идилична представа и в мечтите – какъв би й се искал той да бъде. Красотата на градския пейзаж отново е избухнала в топли есенни червени и жълти тонове, в нощни сини цветове или в нежна зелена тоналност“, казва Надя Павлова от галерията.

Анета Яламова е възпитаник на Великотърновския университет, завършва живопис в класа на Янаки Манасиев и е с множество самостоятелни изложби в България и чужбина. Нейни картини са притежание на колекции от целия свят. Сти

Мадона ще отпразнува 66-ия си рожден ден с частна вечерна обиколка на прочутия италиански археологически обект Помпей, предаде Асошиейтед прес, като цитира официални лица.

Префектът на Неапол Микеле ди Бари отрече предположенията на италианските медии, че певицата планира голям рожден ден в древния град, разрушен през 79 г. при изригването на вулкана Везувий. Той обаче потвърди, че Мадона планира частна вечерна обиколка в петък, която ще има чисто културен характер. Певицата е родена на 16 август.

"Тя обича Помпей, обича археологическия парк и няма търпение да дойде", каза той пред репортери във вторник.

В продължение на десетилетия археолози изучават руините на Помпей, като редовно откриват красиво запазени фрески, керамични съдове, а тази седмица и нови човешки останки.

Мадона, чието семейство произхожда от италианския регион Абруцо, е в Ита

Данийл Хармс е успявал да гледа на ужасното през чувството за хумор. Дори на собствения си провал е гледал отгоре, отчуждено, през хумора. Това казва режисьорът Ростислав Георгиев по повод премиерата на „За явленията и съществуванията“ в „Сфумато“.

В представлението по текстове на големия руски писател–абсурдист (1905-1942) участват наскоро завършилите млади актьори Александър Танев, Добромир Цветков, Лора Тенчева, Ростислав Шипочки и София Джустрова. 

„Струва ми се, че диктаторите нямат чувство за хумор и самоирония. В едни такива напрегнати времена, чувството за хумор е нещо, което може да съхрани човечността у човека“, казва още Георгиев. По думите му спектакълът е създаден на колажен принцип, от най-различни текстове,

Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".

"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".

Русенската опера ще представи оперния спектакъл "Турнадот" - от Джакомо Пучини, на 15-и септември (неделя).

Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова. 

Постановката е на Нина Найденова, а диригент ще бъде Вилиана Вълчева. Сценографията е на Борис Стойнов, костюмите са на Цветанка Петкова - Стойнова, а хореографията е на Боряна Сечанова.

Оперната прима Цветелина Василева ще се превъплъти в образа на китайската принцеса Турандот, принц Калаф ще бъде представен от Борис Луков, Теодора Чукурска ще бъде принцеса Лиу, а Момчил Миланов - сваленият от престола татарски цар Тимур.

"Това е изключително важен дебют за мен. Преди всичко много отговорен, защото спектакълът е една от най-силните постановки на нашия театър", казва маестра Вилиана Вълчева. 

За единадесета година Самоков ще бъде домакин на национален фестивал на любителските театри „Театър без граници“. Той ще продължи една седмица.

Фестивалът ще бъде открит на 21 октомври, съобщи Ралица Стоянова от читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“, което е и организатор. 

Тази година актьорските си умения ще покажат около 20 състава от цялата страна. Всеки ден до 26 октомври ще има постановки на любителски състави. 

Стоянова каза, че целта на фестивала е да привлича граждани на Самоков и гости, които да се насладят на театралните постановки и запознаят с богатството на театралното изкуство. Ще има различни жанрове – комедия, драма, трагедия. 

Входът за всички постановки е свободен.

Преди официалното откриване ще има две участие на две трупи, които също са част от  конкурсната програма.

Четиринадесет документални истории са събрани в пиесата „Малки красиви неща“, която се играе за първи път у нас и е по едноименния роман на Черил Стрейд.

Премиерата е на 10 ноември в „Театро отсам канала“, съобщават продуцентите от „Квазар студио“. 

По думите им това е едно от най-поставяните заглавия на американска сцена в последните години,  адаптирано за сцена от Ния Вардалос („Моята голяма гръцка сватба“)..

Участват актьорите Владимир Михайлов, Бойко Кръстанов, Маргита Гошева и Каталин Старейшинска, под режисурата на Кристина Беломорска.

Вдъхновена от превърналата се във феномен анонимна онлайн рубрика за съвети Dear Sugar, пиесата разказва реалните истории н

Портрети на известни личности – актьори, музиканти, модели, са представени във фотографска изложба под наслов The Iconografer в Плевен. Автор е популярният британски фотограф Анди Готс. Организатор на експозицията е фондация MadePro с подкрепата на Община Плевен.

Изложбата бе открита лично от Анди Готс в София през месец април, каза Ивелин Илиев, един от учредителите на фондация MadePro. "Поканихме го на наша фотографска конференция, която организираме вече няколко години, и нямаше как да дойде такава знаменитост и да не организираме негова изложба. Костваше ни страшно много усилия, но си заслужава", допълни той.

В експозицията са включени общо 45 портрета. "Много труден беше изборът кои портрети да бъдат показани, защото Анди Готс е снимал над 7000 знаменитости и трябваше да курираме тези, които биха се харесали на българската публика", каза още Илиев. Сред избр

Премиера на спектакъла "Добрият човек от Шумен" ще има на 16 октомври в Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев" в Шумен.

Режисьор на театралната продукция е Ованес Торосян, а сценограф - Анастасия Тарханова. Участват актьорите Милко Йовчев и Боряна Йовчева. Проектът е реализиран в партньорство с Международен театрален фестивал „Добре дошъл Anderswo VI“, театър "Реплика" и ДКТ "Васил Друмев".

В камерната зала на Драматично-куклен театър (ДКТ) "Васил Друмев" на пресконференция Ованес Торосян каза, че спектакълът представя интересна тема и разказва истории, засягащи град Шумен.

"Работейки дълго време в жанра документален театър, се опитахме максимално да се доближим до хората, до взаимоотношенията между тях. Опитахме се да хвърлим един страничен поглед, да сме максимално обективни към цялата картина. Това е една история за малкия човек. Опитахм

"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.

"Той винаги ми казваше "не", допълва документалистът, описвайки Уилямс като "един много скромен човек", който "внушава праволинейност", "не обича много да го хвалят", нито пък "гледа зад гърба си". 

Само един бърз поглед в огледалото за обратно виждане е достатъчен: 54 номинации за "Оскар", надминати само от "Уолт Дисни", музика за над сто игрални филма - почти всички на Стивън Спилбърг, почти 20 класически концерта, творби, изпълнявани от оркестри по целия свят и разпознаваеми още от първите ноти, припомня АФП.

Роденият в Ню Йорк Джон Уилямс разказва и за детството си, белязано от музиката с баща перкусионист, за началото на кариерата си като джаз пианист и телевизионен аранжор, за смъртта на първата си съпруга - актрисата Барбара Руик, за работата си начело на оркестъра "Бостън попс" през 80-те години на миналия век... и, разбира се, за решаващата си среща със Стивън Спилбърг, който му поверява първия си филм на голям екран - "Шугърленд Екпрес", преди 50 години. Той го запознава и с Джордж Лукас, създателят на "Междузвездни войни".

Тези двама режисьори са сред многото участници в документалния филм, които разказват за работата си с Джон Уилямс. Фронтменът на групата "Колдплей" Крис Мартин и цигуларят Ицхак Пърлман говорят за въздействието на неговата "вечна" музика, както казва Лоран Бузеро.

За Уилямс повратната точка е през 1977 г., когато Лосанджелиската филхармония изпълнява за първи път публично "Междузвездни войни".

Парадоксално е, но Джон Уилямс "не е киноман", казва Лоран Бузеро, цитиран от АФП. "Той не е човек, който ходи на кино". Но пък харесва процеса на създаване на филми. "И особено ... на режисьори като Стивън или Джордж Лукас, с които изведнъж се получава нещо като алхимия", отбелязва Бузеро.

Връзката на композитора със Стивън Спилбърг е "уникална", отбелязва режисьорът. "Те се наричат братя. (...) Не са много хората, които са имали такива отношения", допълва Бузеро, цитиран от АФП..

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.